Zobacz jak wyczyścić komputer ze złośliwych, niepożądanych aplikacji. Usuwanie wirusów – poradnik

Poniżej przedstawiamy jak w prosty sposób bez pomocy informatyka można usunąć wirusy, złośliwe programy. 

  • Pobierz program Malwarebytes (kliknij tu aby pobrać)
  • Kliknij dwukrotnie na pobrany plik aby go uruchomić.
  • W kreatorze instalacji wybieramy język polski oraz miejsce instalacji.
  • Następnie kliknij Akceptuję i instaluję, na koniec instalacji Zakończ
  • Jeżeli po instalacji program sam się nie uruchomił klikamy w ikonkę Malwarebytes na pulpicie.
  • Zamknij okienko z informacją o 14-dniowej wersji próbnej klikając Zamknij w prawym górnym rogu. 
  • Następnie po kliknięciu przycisku Skanuj teraz rozpocznie się skanowanie twojego systemu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
  • Po zakończeniu zostanie wyświetlony wynik skanowania. Zaznacz elementy które chcesz aby program usuną i przyciśnij Poddaj wybrane kwarantannie w dolnym prawym rogu.
  • Jeżeli wszystkie znalezione zagrożenia zostały usunięte możemy odinstalować program w “Dodaj/usuń programy”.

Program Malwarebytes skutecznie usuwa większość infekcji. Posiada bardzo dobry silnik skanowania rootkit / bootkit. Co ważne ma wbudowane narzędzia do naprawiania szkód wyrządzonych przez złośliwe oprogramowanie.

Uwaga! Jeżeli nie możesz uruchomić lub pobrać Malwarebytes możliwe że blokują go złośliwe programy. Wtedy najpierw należy uruchomić RKill (do pobrania tutaj). Jest to narzędzie które dezaktywuje w systemie szkodliwe procesy które blokują możliwość uruchomienia innych programów. Poza tym usuwa on wpisy w rejestrze, które uniemożliwiają normalne działanie systemu operacyjnego. Po uruchomieniu RKill wyszukuje, a następnie wyłącza szkodliwe usługi i procesy systemowe. Nie usuwa żadnych plików, dlatego po zakończeniu działania programu nie należy uruchamiać 

 

Czyszczenie i optymalizacja systemu Windows

CCleaner jest to najbardziej popularne narzędzie do czyszczenia i optymalizacji systemu. Program ten usuwa m.in. nieużywane pliki które zajmują miejsce na twardym dysku, czyści rejestr z błędów i zbędnych wpisów. Za pomocą tej aplikacji można też usunąć pliki cookie i historię wyszukiwania przeglądarki. Dzięki tym zabiegom jak zapewnia producent komputer działa szybciej i stabilniej.